Doprovodný program

Užívejte si Dny pro rodinu celý měsíc! Navštívit můžete mnoho doprovodných aktivit na území celého Královéhradeckého kraje. Naši partneři připravili nabídku a program ušitý na míru rodinám i seniorům.

Rychnovsko

Ateliér Zvonaře a Hrnčířky Deštné v Orlických horách

Na Staré cestě 156, 517 91 Deštné v Orlických horách – otevřeno denně mimo pondělí od 9-12 h a 14-18 h, workshop keramický, rolničkový nebo přednášku o zvonech a zvonařích lze objednat po telefonické domluvě na tel. čísle 603 204 111 nebo 491 491 222.

Zastavte se v Ateliéru Zvonaře a Hrnčířky v Orlických horách. Kromě ateliéru tu objevíte obchod, kde můžete zakoupit keramiku, zvony, ale i další výrobky, včetně místních přírodních produktů. Obchod je vždy podle ročního období tematicky vyzdoben. Paní hrnčířku nebo pana zvonaře zde můžete při práci zahlédnout i mimo dny, kdy se pořádají workshopy.

www.atelierdestne.cz

Navštivte umělce v jejich ateliérech a poznejte svět umění zblízka!
Letos v sobotu 10. a neděli 11. června 2023.

Dvoudenní výtvarný festival Dny otevřených ateliérů(DOA). Každoročně se koná v druhé polovině června. Výzvu vyslyšelo více jak 40 výtvarníků a institucí nejrůznějších oborů a zaměření. Návštěvníci mohou zavítat jak do renomovaných galerií, tak i do dílen malířů, hrnčířů, sochařů, fotografů, řezbářů ale i designérů v Královéhradeckém kraji. Zdarma.

https://www.cuahk.cz/ateliery

Hrad Potštejn – květen – září: úterý – neděle, svátky 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00, novinkou letošní sezóny – platební terminál na nákup vstupenek a upomínkových předmětů

Nad obcí Potštejn se tyčí rozvaliny majestátního hradu. K jeho historii se váže nespočet poutavých příběhů, které si zde můžete připomenout. Jedním z nich je loupeživé řádění odbojného rytíře Mikuláše. To přijel zastavit sám budoucí král Karel IV. Hrad dobyl, ale Mikuláš měl v areálu ukrýt velký poklad. Kvůli němu pak o pár set let později hrabě Harbuval Chamaré přispěl k rozboření hradu. Poklad hledal tak důkladně, že sídlo skoro celé poddoloval. Vidíte tu podobnost s Pokladem Aloise Jiráska? V současné době se o hrad pečlivě stará obec Potštejn, která jej od r. 1993 otevřela veřejnosti. Pro přístup na hradní kopec zvolte křížovou cestu, poklidně vystoupáte až nahoru a její poslední zastavení „Boží hrob“ pak najdete v srdci areálu. Při prohlídce prozkoumáte i kapli sv. Jana Nepomuckého, či expozici historie sídla ve vstupní bráně. Kochat se můžete krásnými výhledy do okolí a pozorně se rozhlížejte také kolem sebe, třeba místní poklad objevíte zrovna vy.

potstejn.cz

23. 6. – 24. 6. 2023, Městský klub Sokolovna

Mezinárodní krajkářské slavnosti 2023 – Krajky Vamberk

Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou –  od 15.5 až 15.9 – každý den kromě pondělí (v případě zájmu však rádi otevřeme i v pondělí), Út, St, Čt, Pá : 10,00 – 12,00 a 13,00 – 16,00 / So, Ne 13,00 – 16,00

 Muzeum najdete na náměstí v budově bývalé radnice. Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880 – 1980 převážně české a československé výroby. Zajímavostí jsou technické hračky a množství pokojíčků nebo expozice věnovaná M. D. Rettigové. Kuchyňské předměty navodí atmosféru doby před 200 lety.

www.muzeumhracek-rk.cz

Kostelec nad Orlicí, 6. 5. 223, 8:00 – 11:00.

Start na Palackého náměstí od budovy městského úřadu. Trasy 11 km do Potštejna, 17 km do Litic a 36 km do Letohradu.

Kde: RC Erbenka, Kostelec nad Orlicí, Příkopy 530

Kdy: 8.5., 15:30-18:00

Kurzovné: 500,-

Oblast břicha a pánevního dna je alfou a omegou ženského zdraví. Má vliv na naši celkovou kondici, krásu, energii. Přitom disharmonie v těchto oblastech mohou souviset s řadou zdravotních potíží jako jsou například bolesti zad, hormonální nerovnováha, inkontinence, problémy s pokožkou, obtíže s trávicí a vylučovací soustavou a tak i celkovou imunitou a vitalitou.

Naučíte se automasáž bříška, která podpoří Vaše zdraví a celkové prožívání sebe sama. Budete si ji moci dopřát kdykoliv to budete chtít a potřebovat. Osvojíte si jemné, ale velmi účinné nástroje k převzetí svého zdraví do vlastních rukou a prožitků v kontextu holistického přístupu ke zdraví.

www.terapieprozeny.cz/

Plakát k akci zde

Zámek Častolovice –  zámek, expozice a kavárna jsou otevřeny od úterý do neděle. Zámecký zvěřinec a park je otevřen denně.

Navštivte renesanční perlu rodiny Sternbergových. Kromě útulných interiérů můžete obdivovat Rytířský sál s renesančními kazetovými stropy, či krytou arkádovou chodbu. Zámek obklopuje celoročně přístupný anglický park, jehož součástí je vodní a růžová zahrada, obora s bílými daňky a Dybovského jeleny. Součástí parku je také zámecký zvěřinec, ve kterém si mohou děti i dospělí prohlédnout a nakrmit různé druhy domácích i exotických zvířat.

www.zamek-castolovice.cz

Zámek Doudleby nad Orlicí – duben a květen: So, Ne 10:00-17:00, červen: Út-Ne 9:00-17:00 – zámecké interiéry, Babiččin dvoreček a Muzeum přírodovědy a venkova

Koncem 80. let zámek navrátili Eleanoře Dujkové, rozené z Bubna-Litic, a jejímu bratru Adamovi. V současnosti o něj pečuje Eleanořin syn Petr Dujka. Doudleby tedy pouze s krátkou přestávkou v době totality patřily a patří stále jednomu rodu – a to je opravdu výjimečné. Už na první pohled zaujmou ojedinělá sgrafita kobercového vzoru, která nenajdete nikde na světě. A další zajímavosti čekají uvnitř – obrovská raně barokní kamna v hodovním sále, kaple s 27 Madonami na obrazech, Zrcadlový sál, či nástropní malby se skrytými hádankami, tzv. emblémy. Projděte se anglickým parkem ve stínu vzrostlých stromů a zavítejte za domácími zvířátky na Babiččin dvoreček. Hned vedle v bývalé zámecké sýpce najdete největší soukromé muzeum přírodovědy a venkova v Česku. Jeho částí je i expozice Rok na vsi, kde jsou zobrazeny tradice probíhající během celého roku.

www.zamek-doudleby.cz

Zámek Kvasiny – PO – PÁ 10 – 12 a 14 – 16 hod., NE a svátky 14 – 16 hod.

Zámek s anglickým parkem byl postaven na místě bývalé tvrze. Současná majitelka zámku zde vytvořila galerii se stálou expozicí loutek a domácího loutkového divadla. Hlavní křídlo slouží pro výstavy a vernisáže, v Loveckém sále probíhají koncerty. V době adventu navštivte výstavu betlémů, v létě veteránskou pouť, příležitostně bohoslužby a mše. Je to krásné místo pro svatby i oslavy. V Loveckém sále objevíte stálou výstavu věnovanou historii zámku a zakladatelům značky JAWA, Františku Janečkovi a Františku Karlu Janečkovi.

  • 27. 5. 2023 – Dětský šermířský den
  • 11. 6. 2023 – 10. zámecká neděle s auto-moto veterány
  • 24. 6. 2023 – VI. Půtovy zámecké slavnosti

www.zamek-kvasiny.cz

Zámek Potštejn – květen, červen a září – o víkendech od 9 do17 hodin/ červenec, srpen – denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin/ hrané prohlídky – červenec a srpen od 11 hodin/13 hodin a 15 hodin

Pohádkov, Bubákov, cukrárna, Růžová zahrada a Zámecký hotel  – otevřeno dle otvírací doby zámku. Zámecký park – z technických důvodů uzavřen. Individuální prohlídka pro skupiny (8 a více osob) po předchozí telefonické objednávce na telefonním čísle 728 939 028.

Barokní zámek postavený v roce 1749 hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré. V současnosti má soukromé majitele. Zámek je velmi oblíben u dětí díky hraným kostýmovaným prohlídkám s příběhem. Pro ně tu toho mají ale mnohem víc. Ty nejmenší se vydají do kouzelného Pohádkova a objeví v něm deset pohádkových příběhů. Větší děti od 6 let nadchne Bubákov – zámecké sklepení plné tajemných duchů historických postav, vyprávějících příběh z potštejnské minulosti. Projděte se pečlivě upravenou růžovou zahradou, na kterou navazuje anglický park s mnoha romantickými zákoutími. Jeden den možná k objevování zdejších krás nepostačí, a tak tu můžete přespat v Zámeckém hotelu.

www.zamekpotstejn.cz

Trutnovsko

Navštivte umělce v jejich ateliérech a poznejte svět umění zblízka!
Letos v sobotu 10. a neděli 11. června 2023.

Dvoudenní výtvarný festival Dny otevřených ateliérů(DOA). Každoročně se koná v druhé polovině června. Výzvu vyslyšelo více jak 40 výtvarníků a institucí nejrůznějších oborů a zaměření. Návštěvníci mohou zavítat jak do renomovaných galerií, tak i do dílen malířů, hrnčířů, sochařů, fotografů, řezbářů ale i designérů v Královéhradeckém kraji. Zdarma.

https://www.cuahk.cz/ateliery

Čisté Krkonoše – 3. 6. 2023 od 9 hodin

www.krnap.cz/akce/ciste-krkonose/

Otevírání turistické sezóny

6. května – Les království, Štěrbova vila

www.podkrkonosi.eu

Tkalcovské muzeum Dům pod jasanem

Budeme mít otevřenou tkalcovnu s možností podívat se, jak vzniká látka i s možností si vyzkoušet tkalcovské řemeslo. Exkurze bude pro rodiny s dětmi zdarma. Děti budou mít možnost vyrobit si v řemeslné dílně vlastnoruční výrobek (to už bude za poplatek). Program zajistíme od 10 do 14 hodin.

www.dumpodjasanem.cz

Otevření výstavy na Dřevěnce s názvem POHÁDKOVÁ DŘEVĚNKA a to 5. 5. 2023 od 17h, následně výstava potrvá 6. 5. – 20. 8. 2023.

A 26. 5. 2023 bude MUZEJNÍ NOC, která tématicky navazuje na výstavu Pohádková Dřevěnka. Muzejní noc nese název NOC S POHÁDKOU, je to akce pro děti. Kromě podvečerního programu budou moci děti na Dřevěnce nocovat (to se budou zájemci muset předem přihlásit).

https://www.mmgu.cz/drevenka/

Hradecko

14. 5. a 18.6. – Bílá věž Hradec Králové

Věž přesně jako z pohádky – tak trošku tajemná, tak trošku kouzelná… zkrátka taková, jakou ji neznáte! Přijďte se projít věží společně s královnou, přeneste se do doby, kdy v Hradci stával královský hrad a vše bylo tak trochu jiné. Možná se dozvíte, kde se ukrýval městský poklad.

Komentovaná kostýmovaná prohlídka Bílé věže pro děti. Sraz účastníků před Bílou věží. Dítě musí jít v doprovodu dospělé osoby.  Vstupenky lze zakoupit v turistickém informačním centru nebo formou eVstupenky.

BÍLÁ VĚŽ S KRÁLOVNOU – HKPoint – Vstupenky, předplatné, předprodej

28. května 2023, Chlumec nad Cidlinou, park u Klicperova domu, 10 – 16 hodin

Zábavný program pro děti „Pecky pro Prcky “ pohádková cesta s úkoly pro děti, rodiče i prarodiče vystoupení taneční skupiny DIAMONDS o hudbu se postarají Lenka Trhoňová a Lukáš Pavel tradiční jarmark a STREET FOOD

Plakát k akci ZDE.

„HRADEC KRÁLOVÉ-BEZPEČNÉ MĚSTO“ – 7. 6. 2023, 9–13 hodin, Tylovo nábřeží.

Městská policie Hradec Králové ve spolupráci s Magistrátem města Hradec Králové, KMS, se složkami IZS, Armádou ČR a dalšími spolupracujícími subjekty pořádá ve středu 07. 06. 2023 od 9:00 – 13:00 hodin na Tylově nábřeží, v prostorách před Základní školou Josefa Gočára, již patnáctý ročník dětského dne.

Záštitu nad touto akcí převzala primátorka města Hradce Králové, Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D. Městská policie chce touto formou poděkovat školám, školákům i pedagogům za celoroční spolupráci, rozloučit se se školním rokem a oslavit Mezinárodní den dětí. Pro všechny přítomné je připraven zábavný program plný soutěží a her, nafukovací klouzačky, trampolíny i skákací hrad. Zájemci mohou usednout do vozidla záchranné služby, hasičů policistů, nebo za volant autobusu MHD. K vidění budou ukázky z policejní sebeobrany a výcviku služebních psů. Děti si mohou vyzkoušet první pomoc, prohlédnout si výstroj, výzbroj, techniku strážníků, policistů, vojáků, hasičů, zdravotníků i ochutnat jídlo připravené ve vojenské polní kuchyni. Dětský den je určen především dětem základních a mateřských škol, vítána je však i široká veřejnost. Dětský den si získal velmi dobré jméno mezi královéhradeckými školami a školkami, dětmi a rodiči, o čemž svědčí jejich vysoká účast. Každoročně se ho účastní více než 3 500 dětí

Plakát k akci ZDE.

Centrum Budulínek
Dětský den – 1. 6. 2023

Nutná rezervace na: Aktuality – Centrum Budulínek (centrumbudulinek.cz)

Plakát k akci zde

Navštivte umělce v jejich ateliérech a poznejte svět umění zblízka!
Letos v sobotu 10. a neděli 11. června 2023.

Dvoudenní výtvarný festival Dny otevřených ateliérů(DOA). Každoročně se koná v druhé polovině června. Výzvu vyslyšelo více jak 40 výtvarníků a institucí nejrůznějších oborů a zaměření. Návštěvníci mohou zavítat jak do renomovaných galerií, tak i do dílen malířů, hrnčířů, sochařů, fotografů, řezbářů ale i designérů v Královéhradeckém kraji. Zdarma.

https://www.cuahk.cz/ateliery

1.5. 2023, 10:00 – 17:00

Tradiční prvomájový jarmark zahajuje pravidelnou turistickou sezonu ve skanzenu. Ke zhlédnutí i zakoupení budou výrobky řemeslníků a výrobců.

www.krnovice.cz

Městská hra „Od Ducha k Velrybě“

23.3. až 31.8. 2023, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova, Hradec Králové

Městská hra – Od Ducha k Velrybě (knihovnahk.cz)

Dobrovolnictví mění svět

2. 5. až 31. 5. 2023, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova, Hradec Králové

Dobrovolnictví mění svět (knihovnahk.cz)

Plakát k akci

Cesta za duševní pohodu

2. 5. až 28. 6. 2023, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova, Hradec Králové

Cesta za duševní pohodu (knihovnahk.cz)

Plakát k akci

Umělecká akademie pro seniory

2.5. až 29.6. 2023, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova, Hradec Králové

Umělecká akademie pro seniory při ZUŠ Habrmanova (knihovnahk.cz)

Všichni chceme stárnout doma

23. 5. od 12 hodin, prezentace služeb pro seniory, součástí je bezplatný test paměti

Všichni chceme stárnout doma (knihovnahk.cz)

Plakát k akci

Férová snídaně

13. 5. 2023, knihovna města Hradec Králové, střecha

Přijďte společně s námi zažít jedinečnou příležitost posnídat na střeše. Netradiční oslava se koná během Světového dne pro fair trade, který se každý rok slaví druhou sobotu v květnu. Férová snídaně je celorepublikový komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě. Tak vezměte deku, něco férového na zub a stavte se za námi. Vstup volný.

Plakát k akci

Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzejní noc – 19. 5. 2023 od 18:00

Muzejní noc 2023 – Muzeum východních Čech v Hradci Králové (muzeumhk.cz)

Plakát k akci zde

Komentovaná prohlídka s majiteli muzea, 10–16 hodin
Vstupné – 90 Kč, děti, studenti, senioři – 70 Kč

www.muzeumhracekbydzov.cz

Tylovo nábřeží, Hradec Králové. 80 nejrůznějších řemeslníků z ČR
13. 5. 2023, od 9:00

Čeká na vás spousta krásných rukodělných výrobků a tvořivých dílen nejen pro děti.  Krom řemesel se můžete těšit také na loutkové divadlo nebo projížďu po Labi. Zapojte se do soutěže, získejte tovaryšský list a vyhrajte krásné řemeslné ceny v tombole.

Nábřeží řemeslníků 2023 – Dobré divadlo (dobredivadlo.cz)

6. 5. 2023
Hradec Králové – Stříbrný rybník

https://fb.me/e/2F0v9hZ8U

Náchodsko

Dětský den – Městská knihovna Nové Město nad Metují – 3. 6. 2023, 10 –16 hodin ve spolupráci s Církví bratrskou

Branně bezpečnostní den pro žáky MŠ a ZŠ – 2. 6. 2023, letiště Nové Město n/M

Přednáška „Ani andělé ani démon – jaké jsou dnešní děti a jak je (výchovně) nezkazit“ – prof. PhDr. Jana Hábl, PhD. – 8. 6. 2023Městská knihovna Nové Město nad Metují

Přednáška „I dítě je člověk“ – 10. 6., Zdeňka Šíp Staňková, Kino 70, Nové Město n/M

RC Luňáček – 13. 5. 2023 – Pohádkový les

Aktuality (lunacek-rc.cz)
Plakát k akci

VI. ročník Brodíkův speciál
Červený Kostelec, areál autokempu, 14. 5. 2023, sportovní akce

Kostelecké tlapky Vás zvou na již 6. ročník agility závodů na Broďáku. Program, prezentaci a vše důležité najdete na www.kostelecketlapky.wz.cz . Bohaté ceny pro závodníky, zajímavá podívaná pro veřejnost a přátelská atmosféra po celý den. Přijďte si zazávodit, nebo se jen podívat. Občerstvení s výhledem na parkur!

Barunčina škola – Česká Skalice 6. – 9. 6. 2023

Od 6. –9. 6. se v areálu Barunčiny školy bude konat komponovaný program Za Barunkou do školy, a to ve spolupráci s Dětským folklorním souborem Hadářek z Červeného Kostelce. Na program je nutné se objednat předem na tel. 604 187 326, 491 451 285 nebo adrese mbn@ceskaskalice.cz.

Kalendář výstav a akcí – Oficiální stránky Muzeum Boženy Němcové (muzeumbn.cz)

Jaroměr – park u knihovny – 28. 5. 2023, 13 – 17 hodin

DETSKÝ DEN – Oficiální stránky města Jaroměř (jaromer-josefov.cz)

Navštivte umělce v jejich ateliérech a poznejte svět umění zblízka!
Letos v sobotu 10. a neděli 11. června 2023.

Dvoudenní výtvarný festival Dny otevřených ateliérů(DOA). Každoročně se koná v druhé polovině června. Výzvu vyslyšelo více jak 40 výtvarníků a institucí nejrůznějších oborů a zaměření. Návštěvníci mohou zavítat jak do renomovaných galerií, tak i do dílen malířů, hrnčířů, sochařů, fotografů, řezbářů ale i designérů v Královéhradeckém kraji. Zdarma.

https://www.cuahk.cz/ateliery

3. 6. 2023 od 10 hodin

Program pro děti, letové ukázky, ukázky leteckých modelářů

DOD A DĚTSKÝ DEN – Oficiální stránky města Jaroměř (jaromer-josefov.cz)

20. ročník celostátní přehlídky dětských a mládežnických kolektivů

Úvodní stránka – Hronovské jablíčko (hronovskejablicko.cz)

12. 5 . -14. 5 . 2023

divadlo (dětské divadlo, ochotnické divadlo, ostatní (divadlo)), hudba (koncert), ostatní (akce pro celou rodinu, akce pro děti, akce pro seniory)

JAŘINEC – Oficiální stránky města Jaroměř (jaromer-josefov.cz)

Josefovské čarování – 3. 6. 2023, 9 – 17 hodin, Bastion Josefov

Interaktivní prohlídka s hrou.

Během čarovného víkendu bude josefovské podzemí patřit strašidlům Bubetce a Smítkovi. V rámci prohlídky Bastionu I a podzemí se setkáte nejen s oběma strašidly, ale i s jejich kamarády. Těšit se můžete také na čarodějné dílničky v pevnostních kasematech.

Více informací najdete na https://fb.me/e/1Eo1impwJ

Josefovské Čarování 2023 – Pevnostní město Josefov (pevnostjosefov.cz)

Vycházka s ponocným – 6. 5. 2023 v 14 hodin, sraz před Vilou Komenský, vstup zdarma.

Město Náchod – Kultura – VYCHÁZKA S PONOCNÝM V BĚLOVSI (mestonachod.cz)

6. 5. 2023 od 14 hodin, vstup zdarma. Sraz je před Vilou Komenský.

Ponocný kdysi v každé obci a na každé vesnici chránil noční klid. Zároveň během svých pochůzek zažil řadu zajímavých příhod. Při pochůzce s ponocným v Bělovsi se dozvíte řadu zajímavostí a příběhů z dob minulých.  V kostýmu ponocného provází Richard Švanda.

Plakát k akci

Celostátní festival studentské umělecké tvořivosti

22. – 26. 6. 2023

Úvod (primasezona.cz)

17. 6. 2023 od 9 hodin, nádraží ČD Starkoč

Hry a soutěže pro děti

POHÁDKOVÁ CESTA – Oficiální stránky města Jaroměř (jaromer-josefov.cz)

Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic

6. 6. – 8. 6. 2023

Postavy důvěrně známé z knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové, vás přivítají v místech, ve kterých se děj románu odehrává. Při návštěvě v zámku narazíte na namyšleného komorníka Leopolda, pozdravíte vznešenou kněžnu a její milou schovanku, komtesu Hortenzii.

ZA BABIČKOU BOŽENY NĚMCOVÉ DO RATIBOŘIC – Oficiální stránky města Česká Skalice (ceskaskalice.cz)

Jičínsko

Navštivte umělce v jejich ateliérech a poznejte svět umění zblízka!
Letos v sobotu 10. a neděli 11. června 2023.

Dvoudenní výtvarný festival Dny otevřených ateliérů(DOA). Každoročně se koná v druhé polovině června. Výzvu vyslyšelo více jak 40 výtvarníků a institucí nejrůznějších oborů a zaměření. Návštěvníci mohou zavítat jak do renomovaných galerií, tak i do dílen malířů, hrnčířů, sochařů, fotografů, řezbářů ale i designérů v Královéhradeckém kraji. Zdarma.

https://www.cuahk.cz/ateliery

1.5.2023, 9:00 – 16:00, Valdštejnovo náměstí

Tradiční oslava jara, lásky a rodinné pohody. Těšit se můžete na bohatý program pro malé i velké na mnoha místech v Jičíně a okolí.

Plakát k akci

Divadelní festival Pohádky, komedie i dramata.
12.-13. června 2023, Sousedský dům, Miletín

Třídenní přehlídka venkovských ochotnických divadelních souborů. V Miletíně je také možné navštívit Památník Karla Jaromíra Erbena, Muzeum českého amatérského divadla nebo si koupit místní vyhlášené Miletínské modlitbičky.

DbČAD: Ročníky přehlídek: Miletín, Miletínské divadelní jaro (amaterskedivadlo.cz)

Dne 18. 6. pro návštěvníky v rámci konání Dne pro rodinu je vstup do muzea ZDARMA.

www.muzeumhry.cz/pro-navstevniky